Nazywam się Zbigniew Lipczyk.

artroskopia kolana Łódź, najlepszy ortopeda dziecięcy łódź, usg bioderek Łódź, Piotrków
Ortopeda – usg stawów biodrowych, artroskopia kolana Łódź

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Posiadam specjalizację II z dziedziny ortopedii i traumatologii (1991), Mam umiejętności eksperckie z dziedziny ultrasonografii ortopedycznej poświadczone przez Polskie Towarzystwo Ultrasonografii.

W 1995 r. uzyskałem tytuł doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy doktorskiej: „Algorytm diagnostyczno – terapeutyczny dysplazji stawu biodrowego”.

2005 – 2016 pełniłem funkcję Zastęcy Kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologiii z Pododdziałem Chirurgii Ręki W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi..

W trakcie ponad 30 letniej praktyce lekarskiej ortopedycznej wprowadziłem szereg zasad i schematów postępowania leczniczego do naszej kliniki, które obecnie są zasadami postępowania stosowanymi powszechnie w województwie łódzkim, a także w Polsce.

Będąc jednym z pionierów ultrasonografii ortopedycznej w Łodzi, zacząłem wykonywać usg stawów biodrowych w ramach Wojewódzkiej Poradni Preluksacyjnej w 1988 roku. Były to pierwsze badania usg bioder wykonywane w Łodzi. Po obronie mojego doktoratu w 1995 roku, obowiazywać zaczął schemat opracowany przeze mnie postępowania terapeutycznego w rozwojowej dysplazji stawu biodrowego.

Interesując się leczeniem mózgowego porażenia dziecięcego wyjechałem na staż do Szwarzenbruck, Niemcy. Tam oprócz korzyści poznania nowych mertod operacyjnych poznałem możliwości wspomagania leczenia rehabilitacyjnego stosowniem wstrzykiwań do wyselekcjonowanych mięśni toksyny botulinowej. Po odbyciu stosownych szkoleń pod okiem największych sław tej dziedziny (Florian Heinen, Ludwig-Maximilians-Universität München) w 2002 roku zainicjowałem podawanie toksyny botulinowej u dzieci z m.p.d. w Łodzi. Wykonałem szereg badań klinicznych z jej zastosowniem uwieńczonych prezentacjami w Kanadzie i publikacjami.

Sam będąc czynnym sportowcem nie mogłem nie interesować się urazmi sportowymi w szczególności kolan. W 2007 roku w Klinice Ortopedii i Traumatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki wdrożyłem leczenie urazów kolan małoinwazyjną technikę artroskopii kolana, gdzie rokrocznie wykonuje się ok. 200 takich zabiegów. Zawodnicy licznych klubów sportowych województwa łódzkiego (piłkarze ręczni KS „ANILANA”; piłkarze nożni KS Paradyż, ŁKS, karatecy wszystkich łódzkich klubów) korzystali z moich usług w zakresie leczenia następstw urazów kolan ( rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, uszkodzenia łąkotek itp.) Nauki w dziedzinie artroskopii kolana pobierałem na licznych kursach krajowych i zagranicznych, oraz stażach u światowych mistrzów z tej dziedziny: Michael Strobel, Thore Zantop (Platting, Niemcy).

Moją wiedzę teoretyczną w leczeniu wad rąk i stóp, chirurgii ręki zdobywałem na kursach mikrochorurgii, chirurgii plastycznej w Polanicy zdrowju (prof. dr hab. Kazimierz Kobus). Doświadczenia wielu lat operowania tych pacjentów zaowocowały moim największym sukcesem – replantacją odciętej stopy u 6 letniej dziewczynki zakończonej pełnym sukcesem i powrotem do zdrowia.

Leczenia choroby zwyrodnieniowej to mój kolejny obszar zainteresowań. Coraz większe możliwości leczenia tych chorób stwarzają lawinowo pojawiające się doniesienia z ośrodków naukowych. Dotyczą one leczenia farmakologicznego, małoinwazyjnych metod operacyjnych, wreszcie operacji korekcyjnych, na końcu wymieniając endoprotezy. Postęp w tej dziedzinie jest coraz większy i należy to bardzo indywidualnie dobrać sposób leczenia co jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Prowadzę w tym zakresie warsztaty szkoleniowe dla lekarzy.

O jeszcze jednym zagadnieniu chciałbym wspomnieć. To leczenie zapaleń stawów  w przebiegu MiZS i RZS podawaniem komórek macierzystych Jest to nowa forma leczenia, która jest całkowicie nowatorska w skali światowej. Wprowadziłem ja w 2013 roku i do tej pory uzyskujemy całkiem dobre wyniki. Jednakże obowiązuje to ścisła współpraca z lekarzem reumatologiem.

Moje doświadczenie to wykonanie przeze mnie ponad 10.000 operacji !

Wielu moich uczniów uczestniczących w kursach, szkoleniach, odbywających staże, uczących się ode mnie nowych technik operacyjnych, są dziś ordynatorami, zastępcami, konsultantami w wielu ośrodkach w Polsce i zagranicą np. w Anglii.

 • Chirurgia ręki – Klinika Chirurgii Plastycznej w Polanicy Zdroju (1987)
 • Ortopedia kręgosłupa – Szpital Ortopedyczny w Piekarach Śląskich (1989)
 • Ortopedia dziecięca – Szwarzenbruck, Niemcy (1998)
 • Ortopedia dziecięca – Uniwersytet Columbia (Presbiterian Hospital), USA Nowy Jork (2001)
 • Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego toksyną botulinową – szkolenie dla zaawansowanych specjalistów – Berlin i Beelitz Heilstatten, Niemcy (2002)
 • Wykonywanie zabiegów z zakresu dwupęczkowej i jednopęczkowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) – Warszawa (2012)
 • Artroskopia kolana – szkolenie dla zaawansowanych specjalistów – Platting, Niemcy (2014)
 • Spotkanie badaczy działania toksyny botulinowej w Mózgowym Porażeniu Dziecięcym – Paryż, Francja (2014)
 • Szkolenie z technik podawania leków w zespołach bólowych kręgosłupa – Łódź (2016)
 • EPOS BAT Advance Course (Aktualne poglądy na leczenie Mózgowego Porażenia Dziecięcego) – Wiedeń, Austria (2016)
 • Techniki operacyjnego leczenia deformacji przodostopia – paluch koślawy, deformacje palców – Warszawa 2016
 • Wykładowca ortopedii dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunku lekarskim angielskojęzycznym (2006, 2007)
 • Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego w aspekcie podawania toksyny botulinowej jako czynnika ułatwiającego rehabilitację – Toronto, Kanada (2012)
 • Prawidłowa rozgrzewka w sporcie jako kluczowy punkt każdego treningu – San Diego, USA (1998)
 • Algorytm diagnostyczno-terapeutyczny mózgowego porażenia u dzieci – Łódź (2014)
 • Diagnostyka ultrasonograficzna stawów biodrowych – Łódź, Warszawa (wielokrotnie)
 • Diagnostyka i leczenie wad wrodzonych narządów ruchu – Łódź, Piotrków Trybunalski (1998-1999)
 • Postępowanie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów – Łódź (2013)
 • Czy wiek pacjenta w chwili operacji ma wpływ na prawidłowy rozwój ręki – Wrocław (2014)
 • Schorzenia narządów ruchu u dzieci i młodzieży – zasady i kryteria leczenia ortopedycznego – Łódź (2017)

Rozdziały w podręcznikach:

 • Guzy i zmiany guzopodobne w ortopedii dziecięcej ;
 • Ostre kwriopochodne zapalenia kości i stawów u noworodków i niemowląt ;

56 wystąpień, publikacji krajowych i zagranicznych.

Moje zainteresowanie leczeniem urazów sportowych wynika z faktu, iż sam byłem sportowcem odznaczonym złotym medalem (1993)i brązowym medalem (1994) za „Wybitne osiągnięcia sportowe dla Polski”.

Od wielu lat jestem Przewodniczącym Komisji Medycznej Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.