Nazywam się Zbigniew Lipczyk.

artroskopia kolana Łódź, najlepszy ortopeda dziecięcy łódź, usg bioderek Łódź, Piotrków
Ortopeda – usg stawów biodrowych, artroskopia kolana Łódź

Jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Posiadam specjalizację II z dziedziny ortopedii i traumatologii (1991), Mam umiejętności eksperckie z dziedziny ultrasonografii ortopedycznej poświadczone przez Polskie Towarzystwo Ultrasonografii.

W 1995 r. uzyskałem tytuł doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy doktorskiej: „Algorytm diagnostyczno – terapeutyczny dysplazji stawu biodrowego”.

2005 – 2016 pełniłem funkcję Zastęcy Kierownika Kliniki Ortopedii i Traumatologiii z Pododdziałem Chirurgii Ręki W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polkli w Łodzi..

W trakcie ponad 25 letniej praktyce lekarskiej ortopedycznej wprowadziłem szereg zasad i schematów postępowania leczniczego do naszej kliniki, które obecnie są zasadami postępowania stosowanymi powszechnie w województwie łódzkim, a także w Polsce.

Będąc jednym z pionierów ultrasonografii ortopedycznej w Łodzi, zacząłem wykonywac usg stawów biodrowych w ramach Wojewódzkiej Poradni Preluksacyjnej w 1988 roku. Były to pierwsze badania usg bioder wykonywane w Łodzi. Po obronie mojego doktoratu w 1995 roku, obowiazywac zaczął schemat opracowany przeze mnie postępowania terapeutycznego w rozwojowej dysplazji stawu biodrowego.

Interesując się leczeniem mózgowego porażenia dziecięcego wyjechałem na staż do Szwarzenbruck, Niemcy. Tam oprócz korzyści pozanania nowych mertod operacyjnych poznałem możliwości wspomagania leczenia rehabilitacyjnego stosowniem wstrzykiwań do wyselekcjonowanych mięśni toksyny botulinowej. Po odbyciu stosownych szkoleń pod okiem największych sław tej dziedziny (Florian Heinen, Ludwig-Maximilians-Universität München) w 2002 roku zainicjowałem podawanie toksyny botulinowej u dzieci z m.p.d. w Łodzi. Wykonałem szerg badań klinicznych z jej zastosowniem uwieńczonych prezentacjami w Kanadzie i publikacjami.

Sam będąc czynnym sportowcem nie mogłem nie interesować się urazmi sportowymi w szczególnosci kolan. W 2007 roku w Klinice Ortopedii i Traumatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki wdrożyłem leczenie urazów kolan małoinwazyjną technikę artroskopii kolana, gdzie rokrocznie wykonuje się ok. 200 takich zabiegów. Zawodnicy licznych klubów sportowych województwa łódzkiego (piłkarze ręczni KS „ANILANA”; piłkarze nożni KS Paradyż, ŁKS, karatecy wszystkich łodzkich klubów) korzystali z moich usług w zakresie leczenia następstw urazów kolan ( rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, uszkodzenia łąkotek itp.) Nauki w dziedzinie artroskopii kolana pobierałem na licznych kursach krajowych i zagranicznych, oraz stażach u światowych mistrzów z tej dziedziny: Michael Strobel, Thore Zantop (Platting, Niemcy).

Moją wiedzę teoretyczną w leczeniu wad rąk i stóp, chirurgii ręki zdobywałem na kursach mikrochorurgii, chirurgii plastycznej w Polanicy zdrowju (prof. dr hab. Kazimierz Kobus). Doświadczenia wielu lat operowania tych pacjentów zaowocowały moim najwiekszym sukcesem – replantacją odciętej stopy u 6 letniej dziewczynki zakończonej pełnym sukcesem i powrotem do zdrowia.

Leczenia choroby zwyrodnieniowej to mój kolejny obszar zainteresowń. Coraz wieksze możliwości leczenia tych chorób stwarzają lawinowo pojawiajace się doniesienia z ośrodków naukowych. Dotyczą one lecznia farmakologicznego, małoinwazyjnych metod operacyjnych, wreszcie operacji korekcyjnych, na końcu wymieniając endoprotezy. Postęp w tej dziedzinie jest coraz większy i należy to bardzo indywidualnie dobrać sposób leczenia co jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Prowadzę w tym zakresie warsztaty szkoleniowe dla lekarzy.

O jeszcze jednym zagadnieniu chciałbym wspomnieć. To leczenie zapaleń stawów  w przebiegu MiZS i RZS podawaniem komórek macierzystych Jest to nowa forma leczenia, która jest całkowicie nowatorska w skali światowej. Wprowadziłem ja w 2013 roku i do tej pory uzyskujemy całkiem dobre wyniki. Jednakże obowiązuje to ścisła współpraca z lekarzem reumatologiem.

Moje doświadczenie to wykonanie przeze mnie ponad 10.000 operacji !

Wielu moich uczniów uczestniczących w kursach, szkoleniach, odbywających staże, uczących się ode mnie nowych technik operacyjnych, są dziś ordynatorami, zastępcami, konsultantami w wielu ośrodkach w Polsce i zagranicą np. w Anglii.

 

 

Moje zainteresowanie leczeniem urazów sportowych wynika z faktu, iż sam byłem sportowcem odznaczonym złotym medalem (1993)i brązowym medalem (1994) za „Wybitne osiągnięcia sportowe dla Polski”.

Od wielu lat jestem Przewodniczącym Komisji Medycznej Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.