CDH – congenital dyspalsia of the hip.

Rozwojowy niedorozwój stawu biodrowego zwany dawniej wrodzonym niedorozowojem stawu biodrowego jest stan nieprawidłowego wykształenia sie panewki stawu biodrowego w czasie zycia płodowego postępujacy po urodzeniu (dlatego rozwojowy).

W badaniu klinicznym dysplazję czyli niedorozwój stawu biodrowego łatwo przeoczyć, gdyz występujace objawy nie zawsze potwerdzają badania obrazowe, a wystepuje tez pewna część tzw niemej dysplacji, czyli bezobjawowej.

Łatwym do zdiagnozowania niedorozwoju w badaniu klinicznym (badaniu wykonanym przez lekarza) jest krańcowa postac niedorozwoju jaka jest zwichniecie stawu biodrowego.

By do tego niedopuścić, by wczesnie rozpoznac i wyleczyć niedoprozwój wprowadzono jako badania profilkatyczne badanie ultrasonograficzne stawu biodrowego (USG)

USG wykopnuje sie rutynowo pomiedzy 4 a 6 tygodniem życia dziecka. Można je wykonać wcześniej nawet zaraz po urodzeniu dziecka. jednak im mniejsze dziecko, tym wymaga ono bardziej doświadczonego lekarza wykonujacego badanie USG bioder.

Jeśli niedorozwój biodra (dysplazja stawu biodrowego) zostanie wykryty niezwłocznie należy rozpocząć leczenie.  Leczenie nie jest skomplikowane, ale wymaga specjalnego ułożenia kończyn dolnych dziecka aby głowy kosci udowych prawidłowo centrowały na dno panewki, oraz by było jak najlepsze ukrwienie stawów biodrowych. Wówczas czas takiego ułozenia dokona reszty. Jednakże im starsze dziecko tym czas leczenia  zancznie wydłuża.  I tak np przy tym, samym stopniu niedorozwoju wykrytym w drugim miesiacu zycia czas leczenia wyniósłby 2 miesiące, to wykryty w 6 miesiącu życia leczenie trwałoby około 8 miesięcy. Tak więc nie wolno zwlekać z wykonaniem badania USG.

Po 6 miesiacu życia bardziej wartosciowym jest zdjecie rentgenowskie w porównaniu do USG, dlatego z reguły wykonuje sie je na koniec leczenia.

RTG w celu oceny stawów biodrowych pod katem dysplazji nie wykonujemy u niemowląt do 3 miesiaca życia. nie  ze wzgledu na szkodliwość promieniowania tylko ze względu na dużą ilość tkanki chrzęstnej twoerzaceh staw biodrowy która nie jest widoczna na zdjeciu rtg i dlatego rentgen nie bedzie miarodajny.

Do 6 miesiąca życia USG jest bez porównania lepsze i dokładniejsze.

NIe ma mozliwości wyleczenia niedorozwoju jednorazowymi, a nawet wielokrotnymi rękoczynami! PRZESTRZEGAM!