Guzy, torbiele są to okreslenia czesto budzące lęk u pacjenta. Jednakże w ortopedii, a zwłaszcza w ortopedii dzieciecej nie zawsze oznaczają coś niedobrego. Nie jest to okreslenie nowotworu a tylko określające charakter i morfologie zmiany.

Nalezy pamietać że statystycznie najwiecej jest tzw zmian guzopodobnych, które nie sa nowotworami, torbieli – które nie są nowotworami w ortopedii dziecięcej. Są jednak zmianami które należy leczyć.

Jest cała grupa nowotworów łagodnych, które rozrastaja się tylko w danym miejscu i nie zagrażają życiu – ale trzeba je szybko usunąć by nie niszczyły otoczenia.

Jest też grupa nowotworów złośliwych, których na szczęście w Polsce rozpoznaje się niewiele. Wykrywa się kikadziesiat takich zmian rocznie w całej Polsce, czyli 2-3-4 w województwie na rok.

Dlatego nie należy z gruntu zakładać że coś nieprawidłowego wykrytego u dziecka przypadkowo lub w badaniu wstępnym/przesiewowym to od razu nowotwór, ale trzeba udać się niezwłocznie do specjalisty i gruntownie szybko to wyjaśnić. Chowanie głowy  w piasek nie usuwa problemu.

Każda zmiana we wczesnej fazie procesu jest do wyleczenia.